ytbilgi

2021’in En Tehlikeli Teknolojileri

1. Gizlilik Sorunu

Günümüzde en ilgi edilmeyen ama belki de şahsi güvenliği en fazla tehdit eden problemlerden bir tanesi saklılık eksikliği. Son senelerde Amerika ve Avrupa’da saklılık yasalarında düzenlemeler yapılmaya başlandı. Ancak bu düzenlemeler saklılık kusurlarının normalleştirilmesine sebep oldu. Çünkü bu yasalar ile ticari kuruluşların şahsi kullanıcı verilerine erişmesi yasaklanmadı, saklılık için izin talep edilmesi sağlandı.

Getirilen mecburilik ile de nerdeyse bütün internet sitelerinde şartları kabul etmemizi talep eden pop-uplar görülmeye başlandı. Ancak yapılan bu yöntem, saklılık problemlerine bir çözüm yaratmaktan ziyade bildirim yoğunluğuna yol açtı.

2. Akıllı Ev Cihazları

Akıllı ev cihazlarının ilki 2014 yılında ortaya çıkan Amazon Echo model hoparlördü. O yıllardan bu vakte Google Home ve Apple HomePod gibi değişik markaların da benzer mamülleri üretildi. 2022 senesine kadar ise çoğu evde akıllı ev asistan teknolojisine sahip olacağı ön görü ediliyor.

Bu tarz cihazların çalışması için bireylerin sesleriyle bir dizi aktivasyon işlemine gereksinim duyulur. Belli komutlarla çalışan bu cihazların daimi olarak ortamdaki sesi dinlediğine dair söylentiler son derece yaygın. Google Amazon gibi büyük teknoloji şirketleri kendi mamülleri için belli komutları duyduktan sonra çalıştığını, ortamdaki sesi daimi dinlemediğini belirtse de hala itimat edilir değil. Kaldı ki bugünümüzde çoğu marka bu tarz mamüller üretiyor ve daha düşük kaliteli de olsa düşük fiyatlara sahip muadil mamüller sık sık tercih edilebiliyor. Bu da insanları her türlü emniyet ve saklılık sıkıntısı ile karşı karşıya bırakabiliyor.

3. Surat Tanıma

Yaklaşık 10 senedir hayatımızda olan yüz tanım cihazları, süratle gelişerek hayatımızın çoğu anına dahil oldu. Şifresiz oturum açma gibi faydalarının yanı sıra kayıp bireylerin bulunmasını bile sağladı. Bu yazılımlar ile makul bölge ve ışık koşulları ile %99’luk başarı oranıyla mükemmele yakın neticeler alınabiliyor.

Ancak yüz tanım yazılımlarını da getirdiği kolaylıkların yanı sıra kişileri takip eden bir göz olarak nitelendirenler de var. Ses ile çalışan akıllı cihazlarda bulunduğu gibi bu tarz yazılımlar da kullanıcıyı daimi takip ettiği fikriyle tehlikeli bulunuyor.

4. Deepfake

Deepfake, sahip olunan bir görüntü ya da videoda yer alan bir ya da daha çok bireyin, suni sinir ağları kullanılarak diğer bir bireyin görüntüsü ile değiştirilebildiği bir medya türü.

Günümüz teknolojisinde ulaşılan Deepfake yazılımı, rastgele bir bireyin sadece sosyal medya fotoğrafını kullanılarak kötü amaçlarla düzmece görüntülerinin elde edilmesini sağlayabiliyor. Deepfake görüntülerin popülerleşmesi, surat tanım yazılımlarını da tehdit ediyor.

5. Otonom araçlar

Otonom ya da yarı otonom araçlar, şahsi cihazlardan değişik olarak bilgi ve verilerin yanı sıra kullanıcıların fiziksel güvenliğini tehlikeye atar. Trafik söz hususu bulunduğu için bu tarz araçların tüketiminin tehlikesi göz ardı edilemez.

Günümüzde otomotiv yapımcıları son teknoloji ve kapsamlı analizlerle başarılı örneklerini sunsa da ana ulaşım aracı olarak düşünmek hala olası değil.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir