Alkol Kilidi Uygulaması Başlıyor

Araçlarımızı ve bizleri ilgilendiren yeni bir yönetmelik hazırlandı. 2024 yılı itibariyle ülkemizde satılacak olan tüm otomobillerde alkol kilidi bulundurulması zorunlu hale gelecek. Peki Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan bu yönetmeliğin ayrıntıları neler, gelin biraz bahsedelim.

31995 sayılı Resmi Gazete’de; “Motorlu Araçlar ve Römorkları ile Bunların Aksam, Sistem ve Ayrı Teknik Ünitelerinin Tip Onayı ve Piyasa Gözetimi ve Denetimine İlişkin İdari Şartlar Hakkında Yönetmelik, Acil Durum Şeritte Tutma Sistemlerine İlişkin Motorlu Araçların Tip Onayı Hakkında Yönetmelik, Alkol Kilidi Kurulum Ön Hazırlığına İlişkin Motorlu Araçların Tip Onayı Hakkında Yönetmelik ile Sürücü Dalgınlık ve Dikkat Uyarı Sistemine İlişkin Motorlu Araçların Tip Onayı Hakkında Yönetmelik” isimleriyle yer alan yönetmeliğin ayrıntıları şöyle;

Aslında bu uygulama Avrupa’da uzun yıllardır var. Farklı farklı yöntemlerle üreticiler tarafından hayata geçirilen bu yöntemde, sürücülere sensör ve cihazlarla alkol testi yapılıyor. Eğer sonucunuz temiz çıkarsa aracınızı çalıştırabiliyorsunuz. Örnek verecek olursak Volvo firması, ürettiği araçların anahtarlarında yer alan nefes testi mekanizması ile bu uygulamayı bazı ülkelerde hayata geçirmiş durumda. Anlayacağınız, alkol testinden geçemezseniz arabayı çalıştıramıyorsunuz.

Bu uygulamanın ülkemizde hayata geçeceği tarih ise 07/07/2024 olarak belirlendi. Ayrıca sadece bu da değil, alkol kilidi uygulamasının yanında acil durumda şeritte dur sistemi, sürücü dalgınlık sistemi ve dikkat uyarı sistemi de diğer hayata geçirilecek sistemler arasında.

Daha detaylı bilgi için ilgili yönetmeliğe bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Similar Posts

2 Comments

  1. Sigara içmeyen biri olarak çok sevindiğim bir durum , dinsizin hakkından imansız gelir. Neydi o arabalar duman kokuyor:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir