Anakart Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yeni donanımınızı kurarken ya da sahip olduğunuz sistemi arttırmak istediğinizde ilk olarak karar vermeniz gereken nokta işlemciniz. Intel ya da AMD işlemcilerinden hangisini tercih edeceğiniz, anakart seçiminizi de etkileyecek bir seçim. Kullanacağınız işlemciyi seçtikten sonra, işlemcinize ideal bir anakart bakmaya başlayabilirsiniz.

Anakart satın alırken ilgi etmeniz gereken bir diğer neden da anakartın boyutu. Standart bir ATX ölçekli oyun bilgisayarı topluyorsanız her anakart isteklerinizi yerine getirebilir. Fakat Micro ATX ya da Mini ITX gibi daha ufak kasalar tercih edecekseniz almanız gereken anakartın ebatının küçülmesi gerekiyor.

Ve tabii ki bilgisayar toplayacakların en çok ilgi ettiği kısım: bütçe. Her ne kadar mühim bir bileşen gibi gözükmese de, anakart bir bilgisayar için gerektiğince mühim. Hatta birtakım anakartların fiyatları grafik kartları ile yarışıyor.

ATX
Bu en süregelen anakart boyutudur ve ana standarttır. 12 x 9,6 inç boyutunda gelen tam ebatlı bir kart, 7 genişletme yuvası, 8 RAM yuvasına kadar, 4 GPU’yu ve 12 SATA bağlantı noktasını destekler.

E-ATX
E-ATX kartları, 12 x 13 inç boyutlarında gelen ATX anakartlardan daha büyüktür. Bu anakartlar daha büyük bir özellik seti ve daha çok yapı alternatifi sunar. E-ATX kartlarında genelde ATX kartlarından daha çok PCI-E yuvası ve bağlantı alternatifi bulunur. Z390 AORUS XTREME, kaliteli bir E-ATX anakart için harika bir örnektir.

MicroATX
MicroATX levhalar boyutlandırma yönünden orta boyuttur. 9,6 x 9,6 inç boyutlarında geliyorlar, 4 genişletme yuvası, 4 RAM yuvasına kadar, genelde 2 GPUS ve 8 SATA bağlantı noktasını destekler.

Mini-ITX
Mini-ITX form etkeni çok fazla değildir. Çok ufak bir form faktörlü PC yapımı için mükemmeldir. Mini-ITX kartlar 6,69 x 6,69 inç ve 1 genişletme yuvası, 2 RAM yuvası, 1 GPU ve 6 adede kadar SATA bağlantı noktasına sahiptir.

RAM

RAM, oyun donanımınızın ayrılmaz bir ögesidir ve bu aslında hızın mühim bulunduğu yerdir. RAM ne kadar süratli olursa depolanan verilere o kadar süratli erişir ve RAM o kadar çok olur.

Tüm oyunlarda, oyunu çalıştırmak ve doğru miktarda RAM’e sahip olmak için tavsiye edilen en az özellikler bulunur.

Çoğu oyun 8GB RAM ile tamamıyla iyi çalışır, fakat oyun yapınıza en az 16GB Ram yüklemeniz önerilir. Bununla birlikte, ideal RAM yuvalarına sahip bir anakartınızın olmasından emin olmanız mühimdir.

RAM de değişik süratlerde geliyor ve daha süratli olanı her vakit daha iyidir. Bununla birlikte, bütün anakartların sahip olduğu en yeni RAM hızlarını kaldıramayacağını hatırlamak mühimdir.

GPU

Oyun oynarken PC’nizin en mühim alanı grafik kartınızdır. Bu oyun, PC oyunlarının tam ihtişamını yaşam sürdürmek için gereksiniminiz olan saniye başına kare miktarını verir.

GPU’nuz söz hususu olduğunda kullanabileceğiniz üç seçeneğiniz vardır. Öncelik ile özel bir grafik kartı değil, yerleşik grafikleri kullanabilirsiniz, bu kötü, bunu yapma. İkincisi tek bir GPU ve üçüncüsü birden çok grafik kartı çalıştırabilirsiniz.

Tüm anakartlar birden çok GPU kurulumunu desteklemediğinden, tek bir GPU ya da birden fazla kart çalıştırmak isteyip istemediğinizi seçmek mühimdir.

Bilgisayarlarını meydana getiren şahıslar tarafından süregelen olarak yapılan bir hata, gereksinim duydukları bütün bağlantı seçeneklerine sahip olmayan bir anakart satın almalarıdır.

Bilgisayarın arkasındaki I/O paneli, kullanmak dilediğiniz bütün etraf birimlerinizi bağladığınız yerdir. Kullanıcılar genelde yeterli sayıda HDMI ya da Display Port bağlantısı olmasına ilgi ederek monitor miktarını belirlerler.

Satın almadan evvel sisteminizdeki bütün parçaları düşünün. Kaç monitör kullanacaksınız? Hangi ekipmanları kullanacaksınız? Mesela birtakım klavyeler birden çok USB girişine sahip olabilir.

Dahili WiFi ya da birden çok LAN bağlantı noktasına mı gereksiniminiz var? USB 2 ya da 3’e mi gereksiniminiz var? USB-C ne olacak?

Kullanmak dilediğiniz her şeyi ve ileride kullanmak isteyebileceğiniz şeyleri düşünün. Yalnızca çevre birimlerinizi kullanamayacağınızı öğrenmek için görülmemiş bir oyun teçhizatı satın almaktan daha kötü bir şey yoktur.

Eski deyiş burada doğrudur, iki kez ölçün ve bir kez kesin. Her parçayı gereksinimlerinize göre aldığınızdan emin olun.

Bu ipuçlarını takip ederseniz, daha uzun vadeli ve problemsiz bir sistem oluşturma konusu ile ilgili rahat edeceksiniz.

Sisteminiz söz hususu olduğunda düşünmeniz gereken mühim bir şey ise CPU’nuzla alakalıdır ve bu şekilde güzel ve serin çalışmasını sağlamalısınız.CPU ne kadar soğuksa performans o kadar iyi olur.

Soğutma söz hususu olduğunda, kullanabileceğiniz ana seçeneklerden, hava soğutmasına ya da su soğutmasına gereksiniminiz vardır. Su soğutma, çok düşük gürültü çıkışı ve kusursuz soğutma performansı yardımıyla CPU’nuzu çalışır halde tutmanın en çok bilinen tekniği durumuna gelmiştir.

AIO (hepsi bir arada) sıvı soğutucuları yardımıyla kendi özel sıvı soğutma döngünüzü meydana getirmek mecburiyetinde kalacağınız günler geride kaldı. AIO soğutucuları ideal fiyatlı, kurulumu çok basit ve harika harika neticeler sunuyor.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir