Aşı Olmayanlarla İlgili Stadyumlara Giriş Şartları Değişti

Türkiye Futbol Federasyonu, Stadyumlara Giriş Şartlarında farklılığa gitti. Federasyon tarafından yapılan değişikliklerden birisi, aşı olmayanların stadyumlara alınmaması tarafında oldu. Yeni karara göre çift doz aşı olmayanlar, stadyumlara giriş yapamayacaklar.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), ülkemizdeki vaka sayıları 20 binin üstünde seyretmeye devam eder iken bugün seyircili maçlara dair çok mühim bir karar aldı. Federasyon, Sıhhat Kurulu’nun yeni değerlendirmesiyle eş güdümlü Stadyuma Giriş Şartlarında mühim farklılıklar yaptı. Yeni farklılıklar, aşı olmayan bireylerin stadyumlara alınmamasını da içeriyor.

TFF’den yapılan bildirime göre şartlar, toplum sağlığının en üst düzeyde korunabilmesi hedefiyle değiştirildi. 2021-2022 futbol sezonunda uygulanacak, Müsabakalarda Uygulanacak Covid-19 Tedbirlerine İlişkin Talimatı’nın yürürlüğe girmesinden itibaren geçerli olacak stadyum giriş şartları şu şekilde oldu:

  1. Sağlık Bakanlığı’nca tespit edilen aşı takvimini(iki doz) tamamlamış şahıslar, son aşı tarihlerini takip eden 14. günden itibaren; COVID-19 geçirmiş şahıslar ise, izolasyon vakitlerinin tamamlanmasından itibaren 180 gün vakit ile stadyuma seyirci olarak girebilecektir.
  2. 12 yaşını tamamlamış ve şimdilik T.C. Sıhhat Bakanlığı’nın tespit ettiği aşı yaş grubuna dahil olmamış şahıslar, müsabakadan en çok 48 saat evvel PCR testi yaptırması ve test sonucunun negatif olması şartıyla stadyuma girebilecektir. Fakat söz hususu yaş grubuna T.C. Sıhhat Bakanlığı tarafından aşı tanımlaması yapılması durumunda, söz bu şahıslar 60 gün içinde aşı takvimini tamamlamamaları durumunda, bu şahıslara stadyumlara giriş izni verilmeyecektir.
  3. T.C. Sıhhat Bakanlığı güncel programı kapsamında, COVID-19 PCR testi yaptırılamayan 12 yaş altındaki çocuklar stadyumlara giremeyecektir.
  4. Talimatın yürürlüğe girdiği tarihten evvel toplu bilet satın almış fakat aşı takvimini tamamlamamış şahıslar, müsabakadan en çok 48 saat evvel PCR testi yaptırması ve test sonucunun negatif olması şartıyla stadyumlara girebilecektir. Fakat kombine sahiplerinin, T.C. Sıhhat Bakanlığı tarafından aşı tanımlaması yapılmış grupta olmalarına karşın, 60 gün vakit içinde aşı takvimini tamamlamamaları durumunda bu şahıslara stadyumlara giriş izni verilmeyecektir.
  5. UEFA’nın güncel programları göz önünde bulundurularak ve kamu sağlığının korunması hedefiyle konuk grup seyirci programı 2021-2022 sezonu süresince yapılmayacaktır. Misafir tribünlerine yalnızca ev sahibi seyircisi alınabilir.
  6. Stadyumlarda yer alan Protokol ve Basın Tribünlerine girişler, seyirci giriş koşullarına tabi olacaktır.
  7. Süper Lig ve TFF 1. Lig müsabakalarında seyircilerin stadyuma girişleri, HES entegrasyonu ile E-Bilet sistemi üzerinden alınan biletler ile yapılır. Bilet alacak şahısların, HES kodu verilerine E-Bilet sistemi uygulayıcısının ulaşmasına onam vermesi gerekmektedir. Kişilere yönelik HES program sorgulamaları Localara girecek şahıslar ve seyirciler için E-Bilet sistemi üzerinden yapılacak; Protokol Tribününe girecek şahıslar için ise E-Bilet sistemi ya da HES programı üzerinden yapılacaktır.
  8. TFF 2. Lig ve TFF 3. Lig’de seyircilerin stadyumlara girişleri, ev sahibi kulübün sorumluluğunda HES kodu denetimi ile yapılacaktır.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir