AVM ve Zincir Marketlere Yeni Sınırlamalar Geliyor

Yakın vakitte pandemi döneminde batma noktasına gelen ufak esnafın güvenliğini sağlamak hedefiyle bir yasa tasarısı meydana çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, alışveriş merkezleri ve zincir marketleri içine alan kurallara planlama getirecek yasa teklifinin çalışmalarının hızlandırılmasını istedi. Yürürlüğe girdiği takdirde bu yasalar, alışveriş yaptığımız büyük kuruluşların işleyişinde birçok farklılığa sebep olacak.

Yeni kurallarla eş güdümlü pandemi döneminde kan ağlayan ufak esnafın ekonomik toparlanması hedeflenecek. Zincir marketlerin açılabileceği lokasyonlara sınırlamalar getirilecek. Bu işletmelerin birtakım ürünleri satma hakkına yeni şartlar getirilecek. Hem de yeni AVM’lerin arasında en az 5 kilometre uzaklık olması gerekecek.

Yapılacak planlamalar, önümüzdeki hafta Cumhurbaşkanı Yardımcısı başkanlığında gerçekleştirilecek toplantıda, alakalı milletvekilleri ve sivil toplum kuruluşlarının katılımı ile değerlendirilecek. Daha sonra meclise taşınacak yasalar, yürürlüğe girmesiyle bilhassa zincir marketlerde büyük farklılıklar yaratacak.

Hafta sonu yasaklarında açık olan zincir marketler, Pazar günleri saat 11.00’den evvel açılamayacak. Böylece bakkal, manav gibi yerel esnafların faaliyeti artacak. Hatta bir diğer öneriye göre zincir marketler, Pazar günleri tamamıyla kapalı olacak. AVM’lerin haftanın bir günü kapalı olup olmayacağı konusuysa ekonomik nedenlerden ötürü hâlâ tartışılıyor.

Yeni yasa tekliflerine göre AVM ve zincir marketlerin arasındaki uzaklık de sınırlandırılacak. Yeni açılacak bir AVM’nin, diğer bir AVM’ye beş kilometreden yakın olmaması koşul koşulacak. Bakkallarla aynı mahallede zincir market şubesi açmak için 200 metre uzaklık gerekecek. İki dükkan aynı bulvarda bulunduğu takdirde ise yakınlık sınırı iki kilometre olarak belirlenecek.

Aynı market zincirinin şubeleri, aynı sokakta açılamayacak. Nüfusu iki binin altında olan yerlerde ise, hiçbir zincir market şubesi açılamayacak, böylelikle köy bakkallarının faaliyeti artacak. Bir yerin nüfusundaki her beş bin kişide bir market şubesi açılabilmesi de değerlendirilmekte olan kurallar arasında.

Yeni düzenlemeler, birtakım ürünlerin satışına getirdiği sınırlamalarla tartışmalara sebep olacak. Zira yasa teklifine göre çoğu zincir market şubesi bundan sonra tütün, mobilya, beyaz eşya, elektronik aygıt satışı yapamayacak. Sadece beşyüz metrekare ve üzeri alana sahip şubeler bu ürünlerin satışını yapabilecek. Yani çokça alınan sigaralar, çoğu zaman bakkallardan alınabilecek.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir