Bluetooth İsmi ve Logosu Nereden Geliyor?

1996 senesinde birkaç teknoloji firması, kısa menzilli radyo haberleşmesi için anlaştılar. Çünkü bu iş için ortak bir platforma gereksinim vardı. Firmalar, 1996 yılının Aralık ayında Ericsson’un Lund’daki fabrikasında bir araya geldiler. Bu protokol için SIG isimli bir oluşum kurmak üzere imza atmaları gerekiyordu. Ancak ortada bir problem vardı; o da bu teknolojinin isminin ne olacağıydı. Ericsson bu teknolojiye MC-Link, Intel “Biz-RF”, Nokia ise “Low Power RF” ismini vermek istiyordu.

1997 yazında Intel’den Jim Kardach ve Ericsson’dan Sven Mattisson, bir şeyler içmek ve muhabbet etmek için bara gittiler. İkili sohbet ettikleri sırada tarihten muhabbet açıldı. Daha sonra Mattisson, Kardach’a “The Longships” ismindeki Kral Harald’ı izah eden kitaptan bahsetti. Kardach eve gittikten sonra Vikingler ile ilgili kitaplar okudu ve “Bluetooth” lakaplı Kral Harald’ın İskandinavya’yı nasıl bir araya getirdiğini öğrendi. Tam o anda aklına kusursuz bir düşünce geldi. Daha sonra Kardach, SIG isimli gruba bu teknolojinin isminin “Bluetooth” olmasını önerdi. Çünkü üretecekleri teknoloji tıpkı Kral Harald’ın İskandinavya’yı bir araya getirdiği gibi mobil cihazları ve bilgisayarları birleştirecekti. SIG, anlamlı ve çekici ismi derhal kabul etti.

910-985 yılları arasında yaşam sürdüren Mavi Diş lakaplı Danimarka kralı I. Harald, İskandinavya için çok mühim bir figürdü. Babası öldükten sonra tahta çıktı ve onun yolundan giderek en sonunda ülkesini birleştirmeyi başardı. Hem de Danlara Hıristiyanlığı kabul ettirdi ve Norveç’i fethetti. Bluetooth da tıpkı Kral Harald gibi çoğu değişik cihazı birleştirecekti. Geçici olarak tercih edilen isim, en sonunda tescillendi ve ve dünyanın en çok tanınan teknolojiler arasında yer aldı.

Bluetooth’un logosu, tıpkı isminde bulunduğu gibi Harald Blaatand ile ilgilidir. Harald Blaatand’ın eski İskandinav runik yazısındaki baş harflerinin birleştirilmesiyle Bluetooth logosu meydana çıkmıştır. Bu iki harfin revize edilmesi, hepimizin çok iyi bildiği logonun oluşmasını sağlamıştır.

Günümüzde Bluetooth markasının küresel tanınma seviyesi %92’dir. Bu, nerdeyse bütün dünyanın Bluetooth logosunu tanıyabileceği manasına geliyor.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir