BMW i Vision Circular Tanıtıldı

IAA Münih Fuarı’nda yer alan markalardan bir tanesi de Alman otomotiv lideri BMW. Firmanın geleceğe dair öngörülerini gösteren i Vision Circular konsepti tamamiyle geri dönüştürülebilir malzemeden üretildi.

Bu aracı yollarda görmemiz pek mümkün değil. Bavyeralı firmanın bu vasıtayla uygulamak istediği şey de 2040 senesine dair öngörülerini paylaşmak. Aracın en fazla ilgi çeken özelliği ise tüm parçalarının tamamiyle geri dönüştürülebilir olması.

Dört kişilik kompakt bir elektrikli olan BMW i Vision Circular, hayat döngüsü sona erdiğinde her parçası tamamiyle geri dönüştürülebilecek şekilde tasarlandı. Tamamen dönüştürülebilir parçalar arasında bugünümüzde dönüşümü problem olan bataryalar da yer alıyor.

Alman şirketi, bu tür otomobiller vasıtası ile otomobillerin karbon ayak izinin ileride tamamiyle ortadan kaybolmasının sağlanabileceğine inanıyor. Yine de otomobilde tercih edilen malzemeler ve dizayn, değişik bir hedef taşısa da BMW kendi çizgisini korumaya devam ediyor.

Konsept modele baktığımız vakit fütüristik dizayna karşın altında yatan BMW felsefesini de görmek olası. Aracın ön alanı son derece kesintisiz bir dizayna sahip ve resmen tek parçaymış gibi gözüküyor. Ön ızgara üstünde bu tür konseptlerde alıştığımız LED ışıklandırma var. Ön cam ve tavan eğimi ile vasıta resmen bir mermi gibi ve tek parça gözüküyor. Yine de far yapısı ve genel yapısı BMW’nin dizayn dilini taşıyor. Öyle ki aracın logosunu kapatıp markasını sorsalar pek fazla şahıs “BMW” diyecektir.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir