Bugatti Bolide Tanıtıldı

Bugatti Bolide’ın teknik özellikleri açıklandı. Aracın fiyatı ise ağızları açık bıraktırıyor.

Bugatti, dünyanın en süratli araçlarından Veyron ve Chrion modelleri ile tanınmış bir firma, Fakat Fransız otomotiv devi, Chiron’dan çok daha vahşi ve çok dayanıklı Bolide’ı tanıttı.

Chrion’un bile oyuncak araba gibi kaldığı Bolide, o kadar dayanıklı ki, aracın yollarda kullanılmasına izin verilmiyor. Geçen sene ekim ayında birtakım veriler paylaşılan araç, nihayet yine görüldü.

Yarış oyunlarından fırlamış gibi duran Bolide’ın kaputunun altında ise bir mühendislik harikası yatıyor. 4 turbolu 8.0 litre W16 motora sahip olan vasıta 1600 beygir güce ve 1600 Nm torka sahip. Araç aynı vakitte Chrion’dan çok daha hafif. 1450 kg ağırlığı ile Chrion’dan 550 kg daha hafif olan bu vasıta, konsept versiyonunda 110 oktanlı yarış yakıtı kullanııyordu. Ancak meydana çıkan verilere göre seri üretim modelinde normal benzin kullanılacak.

Aslında vasıta güç olarak Chiron Super Sport ve Chiron Centodieci modeleri ile aynı güçte. Ancak onlardan çok daha hafif bulunduğu için pistte onları rahat rahat alt edeceğine şüphemiz yok.

Bugatti’nin açıklamasına göre Bolide, 2024 yılından evvel alıcılara ulaşmayacak. Trafikte kullanılması yasak olan bu vasıtadan yalnızca 40 adet üretilecek ve her birinin vergisiz fiyatı 4 milyon Euro olacak. Bu dudak uçuklatan ücreti ödeyen kullanıcıları ise arabanın yanısıra birtakım armağanlar ve kampanyalar bekliyor. Bugatti, aracı alanlara bedava pist günleri, otomatik yangın söndürme sistemi ve baş, boyun gibi bölümleri koruması için imal edilen HANS cihazından verecek.

Araç her ne kadar ihtişamlı görünse ve bir o kadar dayanıklı olsa da, pek çok insan trafiğe çıkamayan bir vasıta için aşırı pahalı olduğunu düşünüyor.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir