Degüstasyon

Degüstasyon Nasıl Öğrenilir?

Yeme içme kültürüm yok ama bir yerden başlamak istiyorum derseniz, ilk önce tadım gerçekleştireceğiniz yemek ya da içki ile ilgili iyi bir inceleme yapmanız gerekiyor. Doğru görselleri bularak ilk aşaması, yani bakma aşamasını nasıl gerçekleştireceğinizi öğrenebilirsiniz.

Koklama aşamasında, ürünün notalarına karşı ilgili olmalısınız. Her yemek ve içki, ana bir notaya ve sonrasında gelen yan notalara sahiptir. Ana nota, asıl koku ve lezzeti oluşturur, fakat fazla baskın olması ve yan notaları hissedilmeyecek hale getirmesi yanlıştır.

Tadım aşamasında da benzer notalardan konuşmak olasıdır. İlk yudumunuzda ya da ilk lokmanızda aldığınız ana notanın tam manasıyla cezbedici olması gerekli. Devamında alınan tat, gerçek niteliğini meydana koyar. Çünkü birçok ürün, tüketicisine ana nota dışında sunmuş olduğu yan notalar ile öne çıkar.

Düşünme aşamasında ise tamamen objektif olmak gerekir. Yemeğin ya da içkinin genel havası nasıldı, rahatsız edici bir tat veya koku hissedildi mi, daha iyisini üretmek olası mıydı yoksa en iyisini içtiğinizden ya da yediğinizden emin miyiz? İşte bu ve buna benzer sorular sayesinde bir değerlendirme yaparak degüstasyon analizini tamamlayabilirsiniz. Aşama aşama, fakat kararlılıkla ilerleyerek bir eksper olabilirsiniz.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir