Degüstasyon

Degüstasyon Nasıl Yapılır?

Degüstasyon tekniği için dört asli adımdan konuşmak mümkün; bakma, koklama, tatma ve düşünme. Şarap örneği üstünden gidersek bir degüstatör ilk olarak kadehe doldurulan şaraba bakar, sonrası koklar, küçük bir yudum alarak tadına bakar ve son olarak bu adımlardan elde ettiği bulgular üstünde düşünerek söz hususu şarabın niteliği üstüne bir değerlendirme yapar.

Şarabın görünüşü son derece önemlidir, zira direkt olarak keyfini ve niteliğini etkiler. Degüstatör, aşağı yukarı beş saniye gibi bir vakit kadehteki şarabı inceler. Koklama adımı da çok önemlidir, zira bildiğiniz gibi koku demek, lezzet demektir. Burnunuzu tıkayıp bir şey yerseniz ne yediğinizi anlayamazsınız.

Tadım adımı ise en kritik adımdır. Çünkü pürüzsüz ve güzel kokulu olsa bile, kötü bir tada sahip olabilir. Çoğu degüstatör, tadım esnasında şarabı içmez. Bir yudum alır, ağzının içerisinde gezdirip tükürür. Ağzında şarap varken burnun gerisiyle soluk almak, şarabın tadı ile ilgili daha ayrıntılı bilgi verir.

Elbette son adım olan düşünme, bir degüstatörü gerçek bir eksper yapan adımdır. Degüstatör, bu adımda yaşamında tattığı bütün şarapları ve o an tattığı şaraba benzer ürünleri düşünür. Bu düşünme sonucunda her içkiye ve yemeğe göre değişen birtakım kriterler kapsamında bir değerlendirme yaparak tadım sonucunu belirler.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir