Dünya Çapında Kaç Genç Tütün Ürünü Kullanıyor

Dünya Sağlık Örgütü, tüm ülkeler üstünde gerçekleştirdiği analizinde 13 – 15 yaş aralığındaki kişilerin tütün kullanım yüzdesine ilgi çekti. Veriler, başka kişilerin tütün kullanım yüzdesine de vurgu yapıyor.

Tütün tüketiminin, bugünümüzde yetişkinlerde ve bilhassa gençlerde yaygınlaştığını görüyoruz. Bu hususta çoğu uzman, tütün tüketiminin zararlarından ve gelecekte sebep olacağı alışkanlık gibi durumlardan söz etse de, gençlerin Dünya Sağlık Örgütü’nün paylaşmış bulunduğu bilgilere göre, bu açıklamalardan ders çıkardıklarını söyleyemeyiz.

Bu rapor yalnızca Türkiye’deki gençleri kapsamıyor ve çok daha kötü halde olan ülkelerin verilerini de bizlere sunuyor. Verilere göre Çin’de 300 milyondan çok tütün kullanıcısı bulunuyor. Bu sayıyla Çin, bütün dünyadaki tütün kullanıcılarının aşağı yukarı yüzde 30’una ev sahipliği yapıyor.

Buradaki genç kullanıcılardan kastımız 13 – 15 yaş aralığındakiler. Tütün kullanıcılarının her 10’undan 9’unun, 18 yaşına gelmeden tütün kullanmaya başladığı belirtiliyor. Yetişkinler her ne kadar tütün ürünlerini bırakmaları gerektiğini düşünüp gereken eylemleri gerçekleştirecek kapasiteye sahip olsalar da, insan tabiatı gereği gençlerin bu konularda bilinçlendirilmeleri gerekir. Bu alanda da sıkça çalışmalar yürütülüyor. DSÖ önderliğinde, her yıl 31 Mayıs, “Dünya Tütüne Hayır Günü” olarak kutlanıyor ve sigarayı bırakmak isteyenler destekleniyor.

Verilere göre, ülkenin ekonomik hali de tütün kullanım oranında mühim rol oynuyor. Öyle ki, dünya genelindeki 1,3 milyar tütün kullanıcısının yüzde 80’inin, ekonomik hali orta ya da düşük olan ülkelerde varolduğu belirtiliyor.

Sigarayı bırakma yolunda elektronik sigaraya başvuranlar için de yolun pek parlak görünmediğini söyleyebiliriz. Bilgilere göre, farklı ve ilgi çekici şekilde yayılan bu cihazlar, içerdikleri zararlı maddeler sebebiyle solunum yolları rahatsızlıklarına, daha kötüsü de kansere sebep olabilir.

Dumansız politikalar, bilgilere göre tütün tüketimi karşısında iyi bir seçenek. Bu politikanın uygulandığı ortamlarda, sigara bırakma oranlarında artış gözlemleniyor ve bu oranın yükselmesi ile eşgüdümlü solunum yolları rahatsızlıkları sebebiyle hastaneye başvuran hasta adedi de azalıyor.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir