Formula 1’de Sezonun 4. Yarışını Hamilton Kazandı

Lewis Hamilton’ın kariyerinde ilk sıradan başladığı 100. yarışta kazanan isim yine kendisi oldu. Hamilton’ı geçişin son derece zor bulunduğu bu pistte, zafere taşıyan unsur pit stop stratejisi oldu.

Formula 1’de 2021 sezonu bütün süratiyle devam ediyor. Geleneksel pistlerden bir tanesi olan Katalunya Pisti, bu sene da İspanya GP’ye ev sahipliği yaptı. Yarışın başlangıcı son derece heyecanlı olurken, Max Verstappen şampiyonluk mücadelesi verilen rakibi Lewis Hamilton’ı kalkışta geçmeyi başardı.

Yarışın ilk turlarında Alpha Tauri ekibinden Japon pilot Yuki Tsunoda’nın aracı yolda kaldı. Ardından da Tsunoda’nın aracının yoldan çekilmesi için emniyet aracı uygulamasına gidildi. Bu dönemde Bottas ile arasındaki farkı kapatan LeClerc, Bottas’ı avlayarak üçüncü sıraya çıktı.

66 turluk yarışın ilk bölümü Verstappen’in özcülüğünde geçildi. Lewis Hamilton ise rakibinin aradaki farkı iki saniyenin üstüne çıkarmasına izin vermediği bir tempo tutturdu. Mercedes ve Red Bull takımlarından pit yapan ilk pilot Valtteri Bottas oldu.

Verstappen pite girdiğinde Red Bull garajında bir karışıklık yaşandı. Bu da Hollandalı pilotun 2 saniye kadar vakit kaybetmesine sebep oldu. Bu yüzden Hamilton bir vakit daha pistte kalmaya karar verdi. O da Mazepin yüzünden bir vakit problem yaşadı. Verstappen’den 5 tur sonra Hamilton da pite girdi.

Hamilton ve Mercedes, iki pit stop yapıp yarış sonucunda Verstappen’i yakalama stratejisine karar verdi. Yarışın son 20 turu, Hamilton’ın ne vakit Red Bull aracını yetişeceğini beklemekle geçti. Son şampiyon, her tur rakibine biraz daha yaklaştı. 60. turda da rakibini geride bırakmayı başardı.

Yarışın sonrasında Lewis Hamilton, 6. defa İspanya GP’sini kazanmayı başarmış oldu. Verstappen ise ikinci sırayı ve en süratli tur vaktini almayı başardı. Bottas ise 3. sırayı aldı. Ferrari’den LeClerc dördüncü sırayı alırken, Perez ise Red Bull’a bir beşincilik getirdi.

Sıradaki yarış 23 Mayıs 2021 tarihinde Monaco’da yapılacak.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir