Gürültü radarı

Gürültü Radarı Uygulaması Yurtdışında Başlıyor

Turizmde önemli bir kazanç sağlayan Paris, Eyfel Kulesi ile olduğu kadar şehir gürültüsüyle de meşhur olan bir şehir. Bu şehir gürültüsündeki en büyük pay ise şehirde yer alan yoğun trafik. Peki başlıkta da belirttiğimiz üzere, “Gürültü radarı” nedir, gelin ondan bahsedelim.

Paris Belediyesi, bu trafik gürültüsünü bir nebze de olsa azaltabilmek için şehirde bulunan sokak direklerine gürültü tespit cihazları yerleştirdi. Bu cihazlar sayesinde artık hız kontrolü yapılır gibi gürültü kontrolü yapılacak ve belirli bir desibelin üzerinde gürültü çıkartan araçlara ceza kesilecek. Uygulama, Fransa’nın Paris kentinde bu hafta itibariyle başladı. Buradaki amaç, gürültülü motosikletlere ve diğer taşıtlara para cezası keserek, şehri daha yaşanabilir hale getirmek.

Belediye Başkan Yardımcısı olan David Belliard yaptığı açıklamada, şehirdeki gürültüsünün ana kaynağını trafik olarak gördüklerini söyledi. Belliard’a göre, yüksek binalar arasında gezen gürültülü bir motosiklet, gürültüsüyle yaklaşık 10.000 kişinin uyanmasına sebebiyet veriyor. Ayrıca kesilecek para cezası miktarının da 135 Euro civarı olacağını belirtti.

Gürültü radarı şu an için Nice ve Lyon şehirlerindeki noktalara yerleştirildi.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir