Hangi Ülkeden Kaç Milyon Doz Aşı Aldık?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter üzerinden yaptığı duyuruda, yakın vakitte ellerinde nüfusumuzun üç katı kadar kadar aşı olacağını belirtti.

Bakan Koca, Twitter üzerinden yaptığı duyuruda, “100 milyon doz Sinovac, 120 milyon doz BionTech ve 50 milyon doz Sputnik aşıları için anlaşmamız bulunacak. 270 milyon doz nüfusumuzun 3 katından çok aşı. Bu güce güvenin.” dedi.

Hemen arkasından attığı ikinci tweetinde ise Koca, “Yeterli aşıya erişim için mevcut gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Sırası gelen vatandaşlarımızın aşı olması durumunda bu yaz salgının yıkıcı tesiri sona erecek. Sırası gelen vatandaşımız aşısını olmalı.” diyerek halkı şuurlu olması ve aşılarını aksatmaması konusu ile ilgili uyardı.

Geçen hafta bilim kurulu toplantısına bağlanan BioNTech kurucusu ve yöneticisi Prof. Dr. Uğur Şahin, “Türkiye’ye Haziran ayı sonuna kadar 30 milyon doz getirmek istiyoruz. Temmuz, Ağustos ve Eylül ayında 120 milyon dozu tamamlamak istiyoruz” demişti.

Sağlık Bakanı Koca, aşıların tedarik edilmesinde hiçbir aksilik olmadığı takdirde Haziran sonuna kadar 20 yaş üstü yurttaşların aşılanacağını duyururken, normalleşme ile ilgili ise “Bundan ileri süreçte yasaklarla yönetimden ziyade daha çok şahsi tedbirlerle ve süregelen aşılamayla bu devreyi sürdürmek istiyoruz.” şeklinde duyuruda bulunmuştu.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir