Hergün Poğaça Yemenin Zararları Nedir?

Genellikle evde kahvaltı etmeyenlerin veya edemeyenlerin tercih ettiği sağlıksız beslenme şekli olan unlu mamuller, fazla tüketildiği takdirde insan sağlığına hiç de azımsanamayacak ölçüde zararlar veriyor. Gelin mide yanması dışında başınıza ileriki zamanda neler gelebilir bunlardan bahsedelim.

Susamlı poğaça

Sabah yürüdüğünüz esnada veya mahallenizde burnunuza nefis kokular geliyor diyelim. Fırın da yakın, tezgaha dizmişler, sıcak sıcak diye de bağırıyorlar. Hemen alasanız gelir, öyle değil mi. Herkesin canı çeker, fakat reflüsü olan veya gastrit sorunu yaşayan kişiler için bu korkunç bir durum haline gelir. Peki yüzlerce kalori içeren bu besinin daha başka bilmediğimiz ne zararları var.

Öncelikle şunu söyleyelim, poğaçadaki midelerinizi yakan asıl etken un veya yağ değil, mayanın tam kendisidir. Poğaçanın kabarık olması bazı kişileri cezbetse de, bunun sebebi fırıncının poğaça hamuruna mayayı dolu dolu basmasıdır. İşte tam da bu yüzden, siz kabarık poğaçaya aldanmayın.

Erman G.

Hiç düşündünüz mü, mesela kurabiyeler de aynı unu ve yağı kullanır, fakat mide yakmaz. Peki poğaça neden yakar, işte bu da asıl sebebin maya olduğunu gösterir. Mayanın kullanım miktarının fazla olmasının dışında diğer bir etken de, mayanın fermantasyon süreci olabilir. Ayrıca kullanılan mayanın sıcaklığı da mide yanmasının sebebi olabilmektedir. İşte bu sebeplerden dolayı da, midenizi yakan poğaçaya ilk çare olarak pastanenizi değiştirmeyi deneyin.

Bu yanma aşamasından bahsedelim, vücudumuz fazla mayayı atabilmek için antikor üretiyor. Bu süreçte de siz mide yanması geçiriyorsunuz.

Mide yanması dışında başka belirtiler de olabilir. Derinizde dökülme oluyorsa, başınız dönüyorsa, eklemlerinizde ağrı varsa, mideniz ekşiyorsa ve bulantı geçiriyorsanız da bunların sebebi yediğiniz mayalı poğaçalar olabilir. Eğer yine şikayetiniz fazlalaşıyorsa da, mutlaka gıda alerjisi şüphesiyle alerji testi yaptırın.

Siz siz olun, sürekli olarak günde iki poğaça yemeyin. Eğer bu şekilde beslenmeye devam ederseniz, kanınızda tortulaşma başlar, kılcal damarlarınız tıkanır ve kanınızdaki şeker seviyesi yükselir. Dolaylı yoldan kilo alırsınız ve bu da kalp ve mide rahatsızlıklarını başınıza getirir.

Sadece maya değil de, poğaça yapımında kullanılan margarinin de zararlarını artık biliyorsunuzdur. Margarin, ldl olarak adlandırılan kötü kolesterolünüzü yükseltir, eğer emzikli bir anneyseniz sütünüzün kalitesini düşürür, bağırsaklarınızı bozar ve sık sık tuvalete çıkmanıza sebebiyet verir.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir