Heykeller Neden Beyazdır?

Antik Çağ’dan veya Roma döneminde kalma heykellerin neden hep beyaz olduğunu düşündünüz mü. Muhtemelen hayır cevabı vereceksiniz. Ancak işin aslı hiç de öyle değil. Gelin eski heykellerin yanı sıra, yeni heykellerin de neden hep beyaz renkte olduğunu birlikte öğrenelim.

İtiraf edin, yıllarca sizler de beyaz renkli heykel gördüğünüzde hiç garipsemediniz. Belki de ufak detayların gözle daha net görülebilmesi için bu şekilde boyanmadığını zannettiniz fakat işin gerçeği hiç de öyle değil.

Açıklamaya başlayalım, Antik Yunan ve Roma dönemlerinde yapılmış olan heykeller aslında ressamlar tarafından da canlı renklerde boyanırdı. Hatta bu boyama işlemine polychrome tekniği denirdi. Ancak aradan geçen binlerce yıl, bu boyaların akmasına ve dolayısıyla da heykellerin günümüze boyasız, sade beyaz renkte ulaşmasına sebep oldu.

Eski heykellerin beyaz olmasının mantıklı sebebini öğrendik. Peki günümüzde yapılan heykeller neden beyaz renkte bırakılıyor. Bunun cevabı ise biraz trajikomik. Yeni heykellerin boyanmama sebebi, gözlerimizin beyaz heykellere alışagelmesi. Evet, günümüz heykeltraşlarının bu konuya cevabı bundan başka bir şey değil.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir