İlk Yoğurt Nasıl Yapıldı?

İlk yoğurt ne oldu da yapıldı sorusu, bilim adamlarının da araştırdığı bir konu. Gerçekten milli yiyeceğimiz olan ve nerdeyse bütün dünyada aynı isimle anılan yoğurt yapımı için tarih süresince tercih edilen pek fazla değişik teknik oldu. Gelin yoğurdun yolcuğunu beraber inceleyelim ve ilk yoğurt nasıl yapıldı sorusunun yanıtını birlikte öğrenelim.

Yoğurt yaparken, süt kaynadıktan sonra 42 / 45 derece sıcaklığa düşen sütte maya, yani fermantasyon süreci için lüzumlu olan bakterilerin içerisine belirli bir oran yoğurt eklenir. Yaklaşık üç saat süresince sıcak bir ortamda bakteriler maya vaktini tamamlayarak sütü yoğurt durumuna getirir.

Sıcaklık derecelerinin, zamanın ve başka ayrıntıların bu kadar mühim olmasının sebebi, gerçekten yoğurt yapar iken bir kimyasal reaksiyon meydana getiriyor olmamızdır. Önceki yoğurdun mayasında ortaya çıkan bakteriler, belli sıcaklıktaki süt içerisinde kimyasal reaksiyon oluşturarak mayalanır ve yoğurdu süte dönüştürür. Peynirin yapımı da buna benzer şekildedir.

Özetlemek gerek görülürse sütün mayalanarak yoğurt durumuna gelmesi için lüzumlu olan şey bakteridir. Öyle ki şayet açık havada bu mayalanmayı sağlayacak bakteriler varsa, kapağı açık şekilde duran süt bile mayalanır. Günümüzde besin mühendislerince bu işlemin her aşaması ilgiyle uygulansa da, tarih süresince pek fazla değişik tekniğin kullanıldığı biliniyor.

Yoğurt gibi mühim bir yiyecekten bahsederken, rivayetleri de anlatmamak olmaz. Bir rivayete göre Hazreti İbrahim’e melekler tarafından öğretilmiş. Bu yöntem, süte karınca toprağı karıştırmakmış.

Başka bir araştırmaya göre ise karınca yumurtası, karınca toprağı ve normal toprak eklenilen sütlerin hepsini yoğurda dönüştürmüş. Fakat karınca toprağı ile mayalanan yoğurt en lezzetlisi olmuştur. Bunun sebebi, sürekli hareket durumunda olan karıncaların değişik yerlerden bakteriler toplaması ve bu bakterilerin yuvalarının çevresinde tespit edilen toprağa bulaşması olarak anlamlandırılmış. Yani mayalama için gereksinim duyulan bakteri, karıncalar tarafından doğadan toplanıyor.

Sütün içine düşen bir çiğ tanesi veya bir çam kozalağı ile de sütün mayalanıp yoğurda dönüştüğü biliniyor. Fakat ilk yoğurt nasıl yapıldı sorusunun cevabı için, ana yurdumuz Orta Asya bozkırlarını araştırmamız gerekiyor.

Günümüzden binlerce sene evvelce yaşam sürdüren ilk Türk kavimlerinin ana geçim kaynağı hayvancılıktı ve ana gıdaları de süt ve süt ile yapılan mamüllerdi. Sağılan süt, saklanmak için bir hayvan postu içine yerleştiriliyordu. Bakteri ile dolu olan hayvan postu içerisinde yeterli ısıyı bulan süt, süratle mayalanıyor ve yoğurt durumuna geliyordu.

Bir raslantı eseri varolduğu fikir edinilen yoğurdun, bu şekilde meydana çıkması son derece mantıklı. Çünkü saklama koşullarının hayvan derisi ya da değişik organları ile sağlanması bilindik bir yöntem. Günümüzde hala Anadolu’nun lezzetli peynirlerinin pek fazlası, keçi postu ve hayvansal mamüllere yerleştirilen sütün mayalanması ile üretilmekte.

Kimileri için artık bir bağımlılık durumuna gelmiş olan yemekle yoğurt yemek de, Orta Asya bozkırlarında yaşam sürdüren atalarımızdan miras kalmış bir yemek kültürü. Ispanak ve türevleri otlarla veya birtakım et yemekleri ile kesinlikle yoğurt yer ya da ayran tüketiriz. Peki neden? Çünkü zehirlenmemek için.

Türk Yoğurdu

Orta Asya’nın uçsuz bucaksız bozkırlarında olduğunuzu ve yemek için etraftaki otları topladığınızı veya yakın zamanda kestiğiniz bir küçükbaş veya büyükbaş hayvandan kalan etleri kızarttığınızı hayal edin. Topladığınız otlar zehirli olabilir ya da et bozulmuş olabilir. Bu yemeklerin yanı sıra yiyeceğiniz biraz yoğurt, zehirlenme halinde sorunlu gıdayı kusma yoluyla dışarı atmanızı sağlamakta.

Yoğurt bütün dünyada tüketilen bir yiyecektir. Yabancı yapım tv programlarında meyveli yoğurdu dondurma gibi tükettiklerine sizler de şahit olmuşsunuzdur. Üstelik yoğurt kelimesinin yazımı ve söylenişi de bizim kullandığımız ile çok benzerdir.

Bu yazımızda da yoğurttan bahsettik. Sizler de bunlar dışında ekstra bilgiye sahipseniz yorumlarda belirtebilirsiniz.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir