Kast Sistemi Hangi Tabakalardan Oluşur?

Bu sistemi oluşturan tabakalara varna adı verilir. Varna sisteminde ise temel tabakalar dört tanedir. Hatta varna tabakalarında bile olmayan paryalar da mevcuttur. Şaşırmaya devam edin diye, bu tabakaların da kendi içinde jati adı verilen alt tabakalardan oluştuğunu da söylemek mümkün. Bir insanın rengi ne kadar açık ise, sınıfı da ona göre yüksektir. Bu temel dört tabaka, brahmanlar, kshatriyalar, vaişyalar ve şudralardır.

Kast sistemi

Brahmanlar;

Varyantın en saf soylarıdır. Ancak entellektüel sınıfı da brahmanlar oluşturmaktadır. Hindistan nüfusunun yüzde onluk kesimini oluştururlar. Temel amaçları kutsal metinleri muhafaza ve müdafaa etmektir. En büyük ayrıcalıkları ve üstünlükleri olarak bu görevi bilirler. Reenkarnasyon olayına çok hakim oldukları için fazlaca inanmaktadırlar.

Kshatriyalar;

Kendilerine asillik ve asker anlamlarını içeren ismi vermişlerdir. Bu tabakada olan kişiler genellikle prens, üst düzey memur, asker, soylu ve kral olur. Bu sınıftakiler, ülkelerini, ülkelerinin sistemini, yasalarını korur ve toplumda refah sağlamayı amaçlar. Özetleyecek olursak bu sınıftakiler politikacıdır. Bu tabaka bir zamanlar çok önemseniyordu, fakat nedendir bilinmez şimdiki dönemde pek değerli görülmez.

Vaişyalar;

Bu sınıfta ise fazlaca tüccar, arsa sahibi ve çiftçiler bulunur. Anlayacağınız üzere bu grup toprakla, hayvancılıkla ve bunlarla alakalı işlerde ticaretlerini yaparlar. Kast sisteminde 3. sırada kendilerine yer bulmuşlardır. Bu kişilerin ise amacı, üst sınıfta gördükleri kişileri geçindirmekten başka bir şey değil. Genelde vegan şeylerle beslenirler.

Şudralar;

Bu kişiler ise, en alt sınıftadır. Genellikle işçi, köylü ve köleler vardır. En zor işlerde bu sınıftaki insanlar çalışmaktadır. Bu işçilerin temel amacı ise, üstlerinde bulunan kişilere hizmet edip hayatlarını idame ettirmektir.

Paryalar;

Bu sınıf ise kasta dahil değil. Bunun sebebi, insan değeri bile görmediklerinden kaynaklıdır. Hiç hakları yoktur ve kendilerine görev bile verilmez. Sadece kırık çanak kullanırlar, eşek veya köpek sahibi olabilirler. Kendilerine özgü bir simgelerinin olması gereklidir. Günümüzde 3.000’den fazla parya olduğu bilinmektedir. Bu paryalar, neobuzim akımı başlatmıştır.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir