ytbilgi

Klimalar Neden Çarpar?

Sıcak bir dış bölgeden, klimatize edilmiş iç bölgeye ansızın girip çıkıldığında bünyede aşırı sıcaklık farkının oluşturduğu olumsuzluğa “termal şok” deniyor. Bu şok ise pek çok hastalığa çağrı çıkarıyor.

“Termal şok”u önlemek için iç-dış bölge sıcaklık farkının 10 dereceden çok olmaması gerekiyor. Eğer fark artarsa klimatize iç bölgeye giren insan evvel rahatlamış ve ferahlamış hissedecek ama dışarıya çıktığında, aşırı sıcaklık farkının oluşturduğu termal şoku yaşayacaktır.

Otobüs ve taksi şoförleri, ev hanımları, çocuklar, öğrenciler, yaşlılar ve yatalak hastalar klima çarpmasına karşı duyarlıdır. Bu kişiler, vücutları fizyolojik dengesini verimli bir şekilde koruyamadığından, klima kaynaklı iltihaplanmalara karşı hassastır.

Vantilatörler ise direkt şahsa dönük tutulmamalıdır. Çevreyi taramalı ve orta şiddette açılmalıdır. Bu şekilde kullanıldığı takdirde sıhhat yönünden olumsuz bir tesir yaratmaz.

Gece kullanımında, bilhassa uyku pozisyonundayken klima yerine vantilatör kullanılması tavsiye ediliyor. Sağ doğrultuda yatılıyorsa vantilatör sol yönü taramalıdır. Bu sayede rahatsızlık yaşanma olasılığı düşecektir. Gündüzleri klima, geceleri vantilatör kullanılması termal şoku engelleyecek ya da azaltacaktır.

Klimaya uzun vakit maruz kalınan ortamdaki kişiler, daha uzun ve kalın giyinmeye çalışmalıdırlar. İnce bir örtü örtmek de işe yarayacaktır. Düzenli olarak bakım yapılmayan bir klimanın filtresinde küf, mantar ve bakteriler için üreme ortamı oluşur. Bu amaçla hava filtrelerinin hijyenik hale getirilmesi ya da değiştirilmesi gerekir.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir