Mercedes-Benz CLA’nın Özellikleri ve Fiyatı

Alman otomobil yapımcısı Mercedes-Benz’in hem Sedan hem de Coupe olarak ürettiği CLA serisi, yeni nesilde karşımıza değişik bir dizayn zihniyeti ve tasarlanmış bir formla çıkıyor. Yeni dizayn zihniyetini çoğu modeline 2020 senesi itibariyle uygulayan Mercedes-Benz, CLA serisinin 2021 modelinde de bir takım ufak değişikliklerle göze çarpıyor.

AMG ve Performance olmak üzere 2 adet donanım paketi tespit edilen Mercedes-Benz CLA, Performance donanımında çok daha dayanıklı motorlar kullanarak performans arayışındaki kullanıcılarına hitap ediyor. Bu bağlamda AMG donanımının da performans yönünden yetersiz olduğunu söyleyemeyiz, fakat bu 2 donanımı ayıran en asli şey AMG donanımında maksimum 163 HP, Performance donanımında ise 421 HP güç elde ediliyor olması.

Eski dizayn zihniyetine göre daha keskin çizgilerle yeni bir profil meydana koyan Mercedes-Benz CLA, elmas dizaynına sahip ön ızgarasıyla ve kaslı gövdesiyle ilgi çekiyor. Karizmatik bir manzara için çerçevesiz cam dizaynı tercih edilen CLA, arka evresinde ise iki parçalı far dizaynı kullanıyor.

Hem AMG hem de Performance donanımında standart olarak gelen panoramik cam tavanla eş güdümlü hem dışarıdan hem de içeriden daha ferah bir manzara elde ettiren Mercedes-Benz CLA, AMG donanımında 19 inç, Performance donanımında ise 18 inç boyutlarındaki çok kollu jantlarıyla kullanıcıyı karşılıyor.

Toplamda 11 adet renkten meydana gelen paletiyle istenilen kişiselleştirmeyi kullanıcıların beğenisine yayınlayan CLA’nın 5 adet jant dizayn opsiyonu bulunuyor. Bu jant dizaynlarından ikisi bedava sunulurken ötekiler için ek ücret ödenmesi gerekiyor.

Önceki dizaynlara kıyasla daha ferah bir iç dizayna sahip olan Mercedes-Benz CLA, havalandırma kanallarına sahip ön koltuklarla ve ısıtmalı direksiyon simidiyle, iç mekanda bekleneni sunmayı hedefliyor.

Kişiselleştirme isteyen kullanıcılar için toplamda 7 adet döşeme dizaynı yayınlayan Mercedes-Benz, bütün bu döşeme dizaynlarını bedava olarak seçmeye imkân tanıyor. Isıtmalı direksiyon simidine eşlik etmesi için ısıtmalı koltukları da aracına eklemek isteyen kullanıcıların ise 5.000 TL seviyesinde bir ek ücret ödemesi gerekiyor. Bütün bunlara ek olarak CLA’nın ön konsolundaki süslemeler de 5 değişik alternatif arasında kişiselleştirilebiliyor.

Mercedes-Benz’in profesyonel olarak ilerlettiği ve DISTRONIC ismi verilen bu teknoloji, trafik işaretlerini algılama ve aktif olarak etrafı tarama gibi özellikler içeriyor. Bu sayede kullanıcının yükü hafiflemiş ve güvenilirliği arttırılmış oluyor.

Kullanıcı direksiyon başındayken CLA’nın kör noktalarını izleyen bu teknoloji, kent içi ve kent dışı yolculuklarında çarpışmalara karşı tedbir alıyor. Buna ek olarak, otomobili kullanmayı bıraktıktan sonra tam 3 dakika daha aktif kalan bu teknoloji, CLA’yı park ettikten sonra aracın başından ayrılana dek tetikte bekliyor.

Mercedes-Benz’in CLA’da kullandığı bir ses sistemi teknolojisi olan PRE-SAFE, mümkün kaza hallerinde otomobilin hoparlörlerini kullanarak kulaklarını devredışı bırakacak şekilde bir frekans üretir. Bu da kazanın meydana çıkaracağı kuvvetli sesin kullanıcıya zarar vermesini engeller.

Mercedes-Benz’in, MBUX ismini verilen bu yardımcı teknolojisi, rastgele bir fiziksel tuşa dokunmadan sezgisel el hareketleriyle birtakım işlevleri gerçekleştirmenize imkân sağlıyor. Aracın tavan bölgesinde konumlandırılan bir kamera yardımıyla, kullanıcının el faaliyetlerini tarayan MBUX, özel fonksiyonlar atamaya da izin veriyor.

Kullanıcıyı konuşma tarzından ve alışkanlıklarından tanıyan bir sesli asistan ile gelen Mercedes-Benz CLA, naturel konuşma tipine adapte olarak çalışıyor. Hem bu teknoloji, hem de MBUX ile eş güdümlü kullanıcının ilgisini yoldan ayırmasına engel olan Mercedes-Benz, güvenilir bir sürüş için de lüzumlu tedbirleri almış oluyor.

2021 CLA’da opsiyon olarak tanımlanan bu özel koltuklar, havalandırma kanalları yardımıyla uzun yolculuklarda terlemenin önüne geçerken aynı vakitte soğuk havalarda kullanıcıyı ısıtıyor. Bu koltuklara sahip olmak için ödenmesi gereken ücret ise 17.000 TL.

2021 CLA’nın 2 adet donanım paketi bulunuyor. CLA ve Performance isimli donanım paketlerinin arasındaki en büyük fark ise değişik motor alternatiflerinden ötürü meydana gelen güç farkı.

CLA donanım paketinde 163 HP güç sunulurken Performance donanımında tercih edilen motor 421 HP güç üretiyor. Buna ek olarak birtakım dizayn detayları ve aksesuarlarla AMG donanımından evvel çıkan Performance, emniyet manasında AMG’den pek de değişik değil. Performance donanımı, içindeki motor yardımıyla 0’dan 100’e tam 4 saniyede ulaşıyor.

Mercedes-Benz CLA’nın Türkiye’de satışta olan 2 değişik motor türü mevcut. Bütün motor türlerinde otomatik şanzıman tercih edilen CLA, yakıt alternatifi olarak ise sadece benzin sunuyor. Gelin Mercedes-Benz CLA’nın motorlarına ve bu motorların yakıt tüketimlerine göz atalım.

2,0L Benzinli (421 HP):

Ortalama (lt/100 km): 8,1
Şehir içi (lt/100 km): 10,4
Şehir dışı (lt/100 km): 6,9

1,5L Benzinli (163 HP):

Ortalama (lt/100 km): 6,2
Şehir içi (lt/100 km): 8,5
Şehir dışı (lt/100 km): 4,8

Mercedes-Benz CLA 200 1,5L AMG 163 HP: 531.200 TL
Mercedes-Benz CLA 200 4MATIC 1,5L AMG 163 HP: 567.200 TL
Mercedes-AMG CLA 45 S 4MATIC+ 2,0L Performance 421 HP: 1.324.800 TL
Mercedes-AMG CLA 45 S 4MATIC+ Shooting Brake 2,0L Performance 421 HP: 1.373.500 TL

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir