omicron

Omikron’un Semptomları Nedir?

Corona virüsün Omicron varyantına ilk kez şahit olan Güney Afrikalı doktor, tehlikeli varyantının semptomlarını açıkladı. Dr. Angelique Coetzee, semptomlarının sıhhatli hastalarda “sıra dışı ama hafif” olduğunu söyledi. Fakat, B.1.1.529 olarak da tanınan varyantın ihtiyarlarda ve aşılanmamış şahıslarda ciddi sorunlara sebep olabileceği konusu ile ilgili uyardı.

Coetzee, “Semptomları daha evvel tedavi ettiklerimden çok değişik ve çok hafifti” dedi. Şu ana kadar, testi pozitif çıkan ve çoklukla genç erkekler olmak üzere yeni varyantın semptomlarını gösteren yirmiyi aşkın hastası olduğunu bildiren Coetzee, hastaların aşağı yukarı yarısının aşısız olduğunu söyledi. Bununla beraber enfekte olanlardan hiçbiri koku ya da tat alma duyusunu kaybetmediğini aktardı.

Diğer taraftan, Coetzee, altı yaşındaki bir kıza dair çok enteresan bir vakayı anlattı. Doktor, “Ateşi vardı ve nabzı çok yüksekti. Onu kabul etmeli miyim diye merak ettim. Ama iki gün sonra takip ettiğimde çok daha iyiydi” dedi. Fakat Coetzee, diyabet ya da kalp hastalığı gibi eskiden sıhhat sorunları olan ihtiyar ya da aşılanmamış hastaların Omicron tarafından çok daha çok etkilenebileceğinden kaygı duyduğunu dile getirdi: “Şu anda kaygılanmamız gereken şey, daha ihtiyar, aşılanmamış insanlara yeni varyant bulaştığında çok ciddi vakalar göreceğimizdir” değerlendirmesinde bulundu.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir