gimp

Photoshop Alternatifi GIMP Nasıl Bir Program?

Photoshop’un en çok tercih edilen özellikleri Cs6’ya kadar olan özellikleridir. Yani bugün photoshop son versiyonunu bilen bir kullanıcıyı cs6’ya oturtsanız birkaç minör özellik dışında teknik yönden aynı araçları kullanır ve o kadar da şikayet etmeden işini yapar. Cs6, Photoshop’u çoğu senaryoda rahat kullanabilmek için en uygun sürümüdür.

Gimp’e gelirsek, Photoshop’a karşı günümüzdeki en büyük eksikliği non-destructive editing olarak bilinen tahribatsız planlama yeteneğidir. Nedir peki bu? Photoshop’ta imaj katmanını bozmadan komut edebileceğiniz layer styles, adjustment layers gibi özellikler vardır. Zira özellikler hobisel işler değil de, müşteriye yönelik işler yapıyorsanız revizyonlara açık bir şekilde çalışmanız gerekmektedir. Bu gerçekte yeri doldurulamaz ve eklenmek için gerektiğince geç kalınan bir kusurdur. Ama Gimp’in 3. sürümünde de bu olacaktır ve hem de development versiyonunda deneyimleyebilmeniz için mevcuttur.

Bunun dışındaki kullanımda kusur olarak gösterilen çoğu şeyin gerçekte Gimp’de değişik metodları vardır. Birtakım şeyleri Photoshop’tan daha süratli ve kolay yapabiliyorken, birtakım şeyleri biraz daha uğraşarak değişik yöntemlerle yaparsınız. Kolaylık kazandığınızda bu keskin çizgiler sizin için bulanıklaşmaya başlar. Örneğin, “Gimp’te çoklu layer seçip taşıyamazsınız, ama layer’ları gruplayıp onlara hükmedebilirsiniz” gibi. Öte yandan ilerlemiş ve kolay bir aligment aracına sahiptir, bunun için topyekün ayrı bir aracı vardır, bu noktada Gimp daha süratli ve verimli bir yol sunar. Zira içinde belirlediğiniz katmanı neye göre hizalayacağınızı tercih edebileceğiniz enteresan opsiyonlar vardır. Örnek olarak katagorilerin birisinde aşağıdaki katmanların sınırlarını algılayan bir algoritma kullanır. Bu kimi zaman işinizi gerektiğince hızlandırır.

Photoshop Cs6, günümüz photoshop versiyonundan daha mı iyidir? mutlaka değildir. Ancak günümüz Photoshop’ta yapabildiğiniz nerdeyse her şeyi yapabileceğiniz kadar uygun özelliklere sahiptir. Yüksekokullarda Photoshop dünyanın çoğu yerinde öğrencilere hala Cs6 ile öğretilir.

Tekrar metnin başına geliyoruz; Gimp gelişmektedir ve eksiklerini tamamlayıp o uygun eşiğe gelecektir. Bu eleştirdiğimiz mühim eksiklikler şu an development versiyonunda eklenmiş bir haldedir.

Bu sebeple;

– Sektörde iş aramıyorsanız,
– Freelance çalışıyorsanız,
– Tecrübeliyseniz ve ne yapacağınızı biliyorsanız,
– Photoshop’ta rutin olarak yaptığınız her şeyin karşılığının varlığından eminseniz,
– Photoshop’u biliyorum ama Gimp’e niçin aşina olmayayım? diyorsanız

Gimp sizin için uygun bir tercih ve iyi bir yatırım olabilir.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir