Sosyal Medyada Takipçilerimizi Nasıl Arttırabiliriz?

Sosyal medya hesaplarınızda takipçi sayınızı çoğaltmak için yapmanız gereken bazı püf noktalarından bahsedeceğiz. Bu mühim noktaları uygulayarak hedeflediğiniz takipçi sayısına ulaşabilirsiniz.

Sosyal medya bundan sonra nerdeyse hayatımızın merkezine oturmuş durumda. Artık eskisi gibi yalnızca üzüntümüzü, sevincimizi, eğlencemizi anlık olarak paylaşmak değil, haber alabilmek için de bu dünyada bulunuyoruz.

Eğer şahsi olarak insanlara anlatmak istediklerimiz şeyler varsa ve sosyal medya ile daha çok şahsa ulaşmak istiyorsak yapmamız gereken birtakım şeyler var. Her ne kadar sosyal medya takipçi artırma deyimi biraz demode olsa da hâlâ önemini koruyor. Üstelik takipçi miktarını çoğaltmak yalnızca bireysel kullanıcılar için değil, kurumsal kullanıcılar için de büyük bir yarar sağlıyor.

Sosyal medyada organik takipçi kazanmanın yolları:

  1. Doğru sosyal medya uygulaması nasıl seçilir?
  2. Rakip analizi nasıl yapılır, lüzumlu mudur?
  3. Kişisel marka ve “özgünlük” nasıl inşa edilir?
  4. Hedefi 12’den vuran, nabız tutan paylaşımlar nasıl yapılır?
  5. Etkili hesaplarla bağlantı kurmak mühim mi?
  6. Hashtag tüketimi ne kadar etkili?
  7. Ücretli reklam vermek lüzumlu mu?
  8. Takipçilerle organik etkileşim kurmak olası mı?

Doğru sosyal medya uygulaması nasıl seçilir?

Facebook, Instagram, Twitter, Youtube, LinkedIn… Seçenek bol. Başarılı bir sosyal medya hesabı yaratmak için ilk olarak üreteceğiniz içeriklerin tarzını belirlemeli, sonra da o içeriklerin yakışacağı bir platfromu seçmeniz gerekiyor. Esasında son derece kolay bir çıkarım ama görsel çoğunluklu paylaşımlar için Instagram, metin çoğunluklu (mikroblog) paylaşımları için de Twitter ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Eğer iş dünyası tarafından tanınır olma amacındaysanız LinkedIn üstünde profil oluşturup sektörel içerikler, gündeme dair LinkedIn’in blog köşelerini kullanabilirsiniz. Hemen anında her platformda görselleri ve yazıları paylaşmamanız olası olsa da her birinin değişik amaçlarla kullanıldığını unutmayın.

Rakip analizi nasıl yapılır, lüzumlu mudur?

Pek çok sosyal medya uygulaması uzun yıllardır bizimle. Bu amaçla hem şahsi hem de kurumsal olarak pek çok rakibiniz oldukça yüksek noktalara ulaşmış olabilir. Yapmanız gereken, sizinle benzer içerik paylaşımı yapan kullanıcıların hesaplarını incelemek ve stratejilerini çözmeye çalışmaktır. Bu analizler sırasında rakiplerin eksilerini, artılarını görmeniz onların kitlesine de ulaşmanızı sağlar.

Kişisel marka ve “özgünlük” nasıl inşa edilir?

Sosyal medya hesabınızda kendinizin ya da firmanızın kendisine has tarzını, bir nevi kimliğini oluşturmalısınız.

Eğer amacınız şahsi markanızı yaratmaksa firmalar da şahsileşme yoluna gittikleri için bunun bir nebze daha basit bulunduğunu söyleyebiliriz. Profil resmi, kapak fotoğrafları, paylaşımlardaki diliniz ve samimiyetiniz takipçiler için çok önemli. Sosyal medya tonlarca saçmalığın ve suni gündemin tanınmış bulunduğu bir yer, unutmayın. Tutarlı bir samimiyet, her vakit kazanır.

Görseller dışında metinlerinizde kullandığınız üslup da her vakit tutarlı ve kimliğinize ideal olmalı. Bir paylaşımda senli-benli, rahat bir üslup kullanıp; başka bir paylaşımda sizli-bizli, ciddi bir üslup kullanmanız sosyal medya takipçilerinizin başını karıştıracak ve sizin tam olarak nasıl bir tarza sahip bulunduğunuzu anlamalarını zorlaştıracaktır.

Hedefi 12’den vuran, nabız tutan paylaşımlar nasıl yapılır?

Her paylaşımınızı kendinizi ya da firmanızı tanıtan bir reklam gibi düşünün. Hiçbir reklam, direkt olarak ürünü tanıtmaz, her vakit ürüne bir öykü aktarır ve kitlesini o öykü üzerinden etkilemeyi amaçlar. Hangi sosyal medya platformunda olursanız olun, her paylaşımınızda direkt bir mesaj vermek yerine bir öyküye temellendirmeniz gerekiyor.

Bu hususta dünyada tanınan bir 70 – 20 – 10 kuralı var. Bu kurala göre amaç kitlenize kendinizle ya da firmanızla alakalı yaptığınız bir paylaşım %70 oranında gören kullanıcının vaktine değer katmalı, %20 oranında ona yeni bir düşünce sunmalı, %10 oranında ise sizi ya da firmanızı direkt olarak tanıtmalı.

Paylaşımınızı gören kullanıcıya komedi, dram, korku gibi o anına değer katacak bir duygu sunmalı, daha evvel gözden kaçan ya da o ara halk arasında sevilen değişik bir düşünce aşılamalı ve bunların yanında, katiyen göze batmayacak şekilde kendinizden ya da firmanızdan biraz bahsetmeli; kullanıcının sizin markanız, hissettirdiğiniz duygu ve aşıladığınız düşünce arasında bir bağlantı kurmasını sağlamalısınız.

Pek çok sosyal medya platformunda tespit edilen canlı yayın özelliği sayesinde, takipçilerinizin dikkatini çekecek paylaşımlarınızı anlık olarak onlarla paylaşabilirsiniz. Anlık olmayan paylaşımlarınızın saati ise tamamıyla kitlenize göre değişen bir durum. Kullandığınız platform, size paylaşım analizlerinizi sunacaktır. Analizler doğrultusunda, sosyal medya stratejilerinizi düzenlemelisiniz.

Etkili hesaplarla bağlantı kurmak mühim mi?

Yeni bir sosyal medya hesabı açtınız ve sizi kimse tanımıyor diyelim. Paylaşımlarınızda kullanıcılarınıza sunmanız gereken yeni hisler ve fikirler konusunda, sizinle benzer temada paylaşımlara sahip, etkili sosyal medya hesaplarıyla bağlantıya geçebilirsiniz. Sponsor anlaşmaları yerine ilk olarak paylaşımlarınıza onları etiketleyebilir, yorumlarınızda onlardan bahsederek sizi fark etmelerini sağlayabilirsiniz.

Sizin sunduğunuz tarza sahip, etkili bireylerin katıldıkları söyleşiler gibi değişik etkinliklere katılabilirsiniz. Sosyal medya içerisinde bağlantı kurmak dilediğiniz şahıslara böylelikle gerçek dünyada ulaşmış olursunuz.

Eğer büyük hesaplara ulaşmanız güçse dert etmeyin, mikro hesaplar imdadınıza yetişebilir. Fenomenin gırla bulunduğu sosyal medyada her hususta insanlara seslenen hesaplara sahip şahıslar var. Takipçi rakamları 10, 20, 30 bin olabilir, önemsemeyin, onlara ulaşın, ürettiğiniz içerikleri görmelerini sağlayın.

Hashtag tüketimi ne kadar etkili?

Hashtag # işaretinden sonra eklenen sözcük üzerinden, o mevzu ile alakalı paylaşılmış olan bütün içeriklerin tek bir sayfada görülebilmesine imkân sağlar. Paylaşımlarınıza ve sayfanızın tipine göre hashtagler kullanarak, bulunduğunuz platformda paylaşımlarınızla ilgilenen başka sosyal medya kullanıcılarına rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Hashtag kullanırken hangi amaçla kullandığınıza özen göstermelisiniz. Bazı hashtagler sayesinde, mevzuyla alakalı olmayan karşılıklı iletişim isteyen hesaplara ulaşabilirsiniz. Ancak sizin paylaşımlarına özel alaka duyan kullananlara ulaşmak için genel hashtagler yerine, başka kullanıcıların arayacağı, nokta atışı hashtagler tercih etmelisiniz.

Birden çok hashtag kullanmak şık görünmeyebilir, bu amaçla paylaşım metninin içine doğru bir şekilde yerleştirilmiş hashtagler kullanabilirsiniz. Birden çok hashtagi yanyana kullanmakta kararlıysanız, asıl paylaşım metniniz ile arasında boşluk bırakarak, ilgi dağıtmayacak şekilde kullanmanız görsel olarak çok daha şık duracak ve takipçilerinizin asıl paylaşımınıza odaklanmasını sağlayacaktır.

Ücretli reklam vermek lüzumlu mu?

Sosyal medya platformlarında kitlenize en süratli şekilde ulaşmanın ve takipçi kazanmanın en sık tercih edilen yöntemlerinden bir tanesi de ücretli reklam vermektedir. Oldukça ideal fiyatlara bütün sosyal medya platformlarında, hesabınıza ve ürününüze dair reklam verebilirsiniz. Reklamınızı görmesini dilediğiniz kitleyi özel olarak seçerek, en doğru kullananlara ulaşabilirsiniz.

Facebook ve Instagram’da doğru kitleleri belirleyerek, dilediğiniz kadar gün gösterilecek tanıtımlar verebilirsiniz. Aynı vakitte Instagram’ın Keşfet ve Hikaye bölümlerinde çıkacak tanıtımlarla, çok daha fazla sayıda şahsa hitap edebilirsiniz. Facebook ve Instagram’a göre daha ideal fiyata reklam verebileceğiniz Twitter’da, videolu olarak yayınladığınız tanıtımlar, sadece metinden meydana gelen tanıtımlara göre daha çok iletişim alacaktır.

Youtube üzerinden vereceğiniz tanıtımların, sizin paylaşımlarınıza ideal videolarda görünmesini sağlayabilirsiniz. Youtube videolarında reklamı geçmek için kullanıcıya verilen 5 saniyelik sürede, reklam izleme süresini yakalamalısınız. LinkedIn’de vereceğiniz tanıtımlarda ise iş aleminde hedeflediğiniz şahıslara ulaşabilirsiniz.

Takipçilerle organik etkileşim kurmak olası mı?

Sosyal medyada başarılı stratejiler neticesi kazandığınız takipçilerinizi koruyup kollamak için de özenle çalışmaya devam etmelisiniz. Size ya da firmanıza ait sosyal medya hesabını takip eden şahıslar paylaşımlarınızı beğenecek, yorum yapacak ya da size mesaj göndereceklerdir. Fakat bunu sağlamanın yolu da organik etkileşimler kurmak, takipçiler için süre harcamak gerekiyor.

Sosyal medyada, sosyal bir hesap yöneticisi olmak önemli. Dünya genelinde milyonlarca takipçiye sahip hesaplar bile paylaşımlarına yapılan yorumlara cevap veriyor, kendilerine has üsluplarla mesajları cevaplıyor. Böylece takipçileriniz, takip ettikleri hesabı yakınları ya da arkadaşları gibi görerek bağlanıyorlar.

Sosyal medyada doğru kitleye ve hayalinizdeki takipçi sayısına ulaşmak için programlamanız gereken püf noktaları bu şekilde. Sosyal medya hesabınızı her daim güncel tutmayı, takipçilerinizle iletişimle kalmayı, yeni trendleri takip etmeyi ve rakip analizlerini iyi değerlendirmeyi unutmayın.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir