Takım Elbise Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Takım elbise nasıl seçilir, hangi rengi alınır, kumaşı ne olmalı, kombin nasıl yapılır? Peki kravatla ve ayakkabılar? Takım elbise seçimine ilişkin merak ettiğiniz herşeyin cevabına gelin birlikte bakalım.

  1. Takım elbise dediği yün kumaştan olur

Yüzde yüz yün olması gerekir, fakat bazı kumaş üreticileri iskeleti için yüzde 2 de olsa çeşitli malzemeler kullanmakta. Paranız çoksa yün ve ipek karışık bir takım alabilirsiniz. Ara sıra giymek için almıyorsanız da içinde hiç polyester olmasın. Yün giyerseniz vücudunuz hava alır. Kışın sıcak tutmakla beraber, yazın ise nefes aldırır, serin serin gezersiniz. Hem de kumaş 3D ve canlı görünür.

  1. Takım elbisenin yarı parası marka, kalan yarısı ise kumaş fiyatıdır

Asıl kazancı, doğru danışmanı ve terziyi seçerek alırsınız. Bu yüzden kalabalık ve ün yapmış alışveriş merkezlerinin mağazalarına gidin. Yeni açılmış bir takım elbise satan yere gitmeyin özetle. Çünkü o mağazalarda henüz satıcılar sattığı ürünü tanımıyor ve terzileri ise muhtemelen alelade birisi. İşte bu yüzden anlattığımız mağazalardan kaçının. Elbette satıcı ve terzi ne kadar tecrübeli ise, takım elbise fiyatı o kadar artacaktır. Tanınmış markalar zaten belli. Beymen, Kiğılı, Vakko vs..

  1. Renk meselesi ne olacak?

Mağazaya girdiniz, eğer satıcı bu işten anlayan biri ise öncelik olarak renk sorar. Renk soran satıcıya güvenin. Genellikle siyah, bordo veya füme istenir en çok. Bunlar dışında kalan renklere aman diyeyim, ortalıkta astronot gibi dolaşırsınız tuhaf tuhaf. Şöyle bir şey de var, siyah renk ile kötü bir kombin yaparsanız sizi garson zannederler. Ya da lacivertin tonunu doğru seçmezseniz ortalıkta sigara paketi gibi dolaşırsınız. Füme mesela, çok risksiz bir renktir.

  1. İlk bakacağınız parça ceket

Göğsünüzün üst kısmı direkt olarak karşınızdakine yansıyan yerinizdir. Bu bölgede doğru seçim yapmanız çok önemli. Çünkü telafisi çok zordur, ne pantolon kurtarır, ne ayakkabı, ne de milyonluk kol saati. Ceket vücudunuzu sarmalı, kolları kısa olmamalı, ellerinizi öne uzattığınızda sırttan germemeli, yeri geldiğinde ceket, terzi tarafından omuzdan kısalttırılmalı. Gerçi yukarıda bahsetmiştim, satıcı bu işten anlıyorsa sizin bu işleri hiç düşünmenize gerek kalmaz. Kendisi doğru hareketleri yaptırarak ceket üzerine yapılacak işlemleri kolaylıkla kestirebilir. İşte doğru ceketi bulduğunuzda ise geriye kalan tek şey, renk seçimidir. Oturma organınız büyük ise çift yırtmaç yaptırın. Göbek deliğinize alt düğme denk gelirse etek boyunu iki santim kadar kısaltın. Fit bir vücuda sahipseniz tek yırtmaç yaptırın.

  1. Pantolonda herşey yapılabilir

Terzi faktörünün en önemli olduğu kısım olan pantolondayız. Üst ağ dediğimiz yer vücudunuza iyi oturmalı. Ceket bedeninizden bir beden büyük veya bir beden küçüğünü almak sizi rahat ettirecektir. Sonraki aşama ise paça bölümü, o kolay neyse ki. Daraltma yapılırken paçanın her iki tarafına da yapılmalı, bunu atlamayalım. Paça genişliği için 17 ile 20 cm arası idealdir. Tabi bunun için ayaklarınızın numarasıNA ve ayakkabınızın modeline de bakmak lazım.

  1. Gömleğiniz beyaz renk olacak

Eğer beyaz istemeyecek olursanız da bayağı açık bir mavi veya yine açık bir pembe renk de seçilebilir. Gömleğinizin kumaş türü yüzde yüz pamuk olmalı. Bunu yineleyelim. Gömleğin iyisini bulmak, yine takım elbise bulmak kadar zor olur. Gömlekte sıkıntı kolay kırışıp kırışmadığıdır. Doğru iplik ve dokuma seçilmediyse, o pamuk gömlekler en ufak harekette, hatta askıda bile kırışır. Bunun için mutlaka kolay ütülenebilir, easy iron ibareli gömleklerden seçin. Belediye otobüsünde görevli şoför gibi görünmemek için gömleğinizi, vücudunuza oturan cinsten seçin. Bol gömlek cidden kötü görünür. Paranız çok mu var, gidin ipek kumaş ile üretilmiş gömleklerden alın. Bu arada unutmayın, kol düğmesi kullanacaksınız, ki şık görünsün.

  1. Kravat seçmek

Kravat tarzdır. Klasik veya spor, bir kravat ile yansıtabilirsiniz. Mutlaka ipek olmalu. Kravatınız kocaman bir halat gibi görünmemeli. Üç boyutlu bir görünüme sahip olmalı. Eğer üç boyutlu görüntüye sahipse polyester kravat bile alınabilir. Dediğimiz gibi, önemli olan görünüm. İpek bir kravat, gömlek ile aynı fiyata gelebilir.

  1. Kemer hangi renkse, ayakkabı da aynı renkte olacak

Siyah renk tercih edilmeli. Ancak takım elbiseniz mavi ise, kahverengi kullanılmalı. Füme renk ise her ikisine de gider. Ayakkabınızın hafif bir burun çıkıntısı olabilir. Takım elbise ayakkabısı diye bir şey gerçekten var, bilmiyorsanız da satıcınıza danışın.

  1. Renklerin kombini

Zurnanın son deliğine geldik. Takım elbisenin tamamında 2 renk olmalı. İki rengi birbirine uyduracaksınız ve ikisi de ana renklerden olmalı. Takım elbise siyah mı, demek ki ana renginiz siyah. Bu durumda beyaz, temel renge girer. Ama kravatınız bordo olduysa, ikinci ana renginiz bordodur. Mendil, bordo olmalı. Yani kravat rengine uyacak. Böyle bir durumda çoraplarınız siyah olmalı.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir