türk Lirası’na Zarar Vermek Suç mu?

Mika Can Raun isimli sosyal medya fenomeni, 100 TL değerinde banknotu klozete atmış ve bu anları kayda alarak takipçileriyle paylaşmıştı. Ardında ise İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınmıştı. Peki Türk Lirası’na zarar vermek suç mu, gelin bu konuyu ele alalım.

Türk Lirası’nın aşağılanması veya bu şekilde küçük düşürülmesi, kanunlarımızda direkt bir suç teşkil etmiyor. Ancak Türk Ceza Kanunu’nda 300. maddede belirtildiği üzere, “Anayasada belirlenen beyaz ay yıldızlı al bayrak özelliklerini taşıyan ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin egemenlik alameti olarak kullanılan her türlü işaret hakkında” ibaresi olarak tanımlanabilecek egemenlik sembolleri, bu kapsama girmekte olup suç niteliğinde sayılmaktadır.

TCK 300. MADDE;

Devletin Egemenlik Alametlerine ve Organlarının Saygınlığına Karşı Suçlar

Devletin egemenlik alametlerini aşağılama

Madde 300

(1) Türk Bayrağını yırtarak, yakarak veya sair surette ve alenen aşağılayan kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bu hüküm, Anayasada belirlenen beyaz ay yıldızlı al bayrak özelliklerini taşıyan ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin egemenlik alameti olarak kullanılan her türlü işaret hakkında uygulanır.

(2) İstiklal Marşını alenen aşağılayan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(3) Bu maddede tanımlanan suçların yabancı bir ülkede bir Türk vatandaşı tarafından işlenmesi halinde, verilecek ceza üçte bir oranında artırılır.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir