VAR Teknolojisi Nedir, Nasıl Çalışır?

Video Assistant Referee (Video destekli hakem) manasına gelen ifadenin kısaltması olan VAR, çok uzun vakittir münakaşaların da gündeminde. Peki nedir bu VAR? Nasıl çalışır?

Türk futbolunda çok uzun vakittir hakemler de en az futbolcular kadar, hem de vakit vakit daha çok tartışılır. Teknolojinin ilerlemesi ile hakemlere karar vermede yardımcı olacak teknolojiler gelse de, bu teknolojiler daha çok münakaşa çıkarıyor.

İlk olarak 2016 senesinde gördüğümüz VAR, 2017 senesinde FIFA Konfederasyonlar Kupası’nda kullanıldı. Ardından da ligimizde de sık sık kullanılan bir program durumuna geldi. Bunu beğenenler kadar beğenmeyenler de oldu.

2018-2019 Sezonu’ndan itibaren Süper Toto Süper Lig, TFF Süper Kupa, Ziraat Türkiye Kupası çeyrek finali ve sonrası, Spor Toto 1. Lig Play-Off müsabakaları için VAR programının kullanılması kararı alınmıştı. Konuyla alakalı olarak TFF’nin hazırladığı bir de broşür vardı.

VAR’ın hedefi bu broşürlerde “Minimum müdahale-maksimum fayda” olarak belirtilmişti. Yani her karar VAR’a gitmez, gol ve kırmızı kart gibi oyun üstünde mühim tesirleri olan pozisyonlar VAR’a gider. Hem de VAR bir pozisyonu incelerken sadece son harekete bakmaz, sürecin başlangıcından itibaren inceler. Sonucu gol olan bir atak, faul olan bir pozisyonla başladıysa gol sayılmayabilir.

Genel olarak buradaki karar verme ilkesi, hakemin kararını değerlendirme üzerinedir. Bu da “Karar doğru mu?” diye bakarak değil, “Karar bariz bir şekilde hatalı mı?” şeklinde yapılır. Durumun bariz olmadığı pozisyonlarda takdir hakkı hakeme aittir.

VAR kararları net değildir. Son karar hakeme aittir. Hem de VAR görevlileri hakemi çağıramaz, araştırma önerisinde bulunabilir. Hakem de bu görüntüleri izlemek için kendi seçimine göre VAR’a gider.

VAR hakemleri maçı, VAR odası olarak adlandırılan odada TV ekranlarından izler. Maçın seyrine tesir eden her mühim karar, otomatik olarak buradaki görevliler tarafından incelenir. Yapılan denetim ardından bariz hatalı bir karar yoksa hakeme bir şey söylenmez. Bir vakanın incelenmesi gerekiyorsa hakeme derhal bilgi verilir.

Hakemin VAR araştırması istemesi halinde oyun durur, durduktan sonra hakem işaretiyle VAR araştırması gerçekletireceğini gösterir. İnceleme esnasında oyun başlatılmaz, oyuncular VAR’ı göremez. Hakem karar verdikten sonra oyun doğru şekilde yine başlatılır.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir