Xiaomi, Robot Köpeğini Tanıttı – CyberDog

Teknoloji şirketlerinin tanıtım etkinliklerinde tanıtılan son ürün, genellikle tüketiciler tarafından en çok merak edilen ve beklenen ürün olur. “Bir ürünümüz daha var” gibi ifadelerle tanıtımına geçilen bu büyük ürünlerden bir tanesi de Xiaomi’nin etkinliğinde beklendi. Fakat izleyiciler, beklediklerinden çok daha garip bir ürünle karşılaştı.

Xiaomi’nin günümüz tanıtım etkinliğinde şirketin uzun vakit sonra gelen tableti Mi Pad 5 ve yeni amiral gemisi Mi MIX 4 tanıtıldı. Birkaç küçük akıllı ev cihazının da tanıtıldığı etkinlikte gözler, şirketin ilk elektrikli arabasını aradı. Fakat son tanıtılan ürün 4 tekerli değil, 4 ayaklıydı. Evet, Boston Dynamics’inkilere benzer bir robot köpekten bahsediyoruz.

Oyuncak dediğimize bakmayın, beyni Nvidia’nın Jetson Xavier çipi olan bu köpek sahip bulunduğu ilerlemiş suni zeka ile çoğu engelin üstesinden rahatlıkla gelebiliyor. Çevresindeki hadiseleri basitçe anlayan ve buna göre davranan metal köpek, sahibinin komutlarını da harfiyen yerine getiriyor.

Tanıtım esnasında sahnede detaylı hareketlerle becerilerini sergileyen CyberDog, donanımsal özellikleri yönünden gerektiğince göz doldurucu. Yüksekliği bir İngiliz bulldog’unkini geçmeyen CyberDog, saniyede 3,2 metre yol katedebilecek süratte koşabiliyor. Üstünde tespit edilen sensörler yardımıyla çevresindeki engelleri basitçe algılayıp buna göre vaziyet alabilen köpek, komut alabilmek için 6 adet de mikrofon taşıyor. 32 NM’lik maksimum torka sahip robot, kamerasına kaydettiği görüntüleri 128 GB olan dahili hafızasına kaydedebiliyor.

Aslında eğlence dışındaki alanlarda pek de kullanımı kolay olmayan bu oyuncak, hem bağladığınız telefondan hem de direkt olarak sizden komut alabiliyor.

CyberDog, yakında 10 bin CNY fiyat etiketiyle Çin’deki teknoloji dükkanlarındaki yer alacak. Bu fiyat aşağı yukarı 1500 dolara, yani 12 bin 900 liraya denk geliyor. Xiaomi’nin metal köpeği ev temizleme, güvenlik, asistanlık gibi işlevler vadetmiyor. Fakat akıllı bir oyuncağa 1500 dolar veririm diyenler için gerektiğince zevkli bir eğlence aracı olacak gibi görünüyor.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir