Güncel Haberler ve Video İncelemeleri
Youtube destek, bilgilendirme, dijital içerik üretimi, ekipman tavsiyeleri ve SEO hakkında bilgiler

Zhurong, İlk Test Sürüşünü Tamamladı

0 15

Çin’in Mars’a keşif için gönderdiği keşif aracı Zhurong’un, kızıl gezegende 90 Mars günü kalması planlanıyor.

Son vakitlerde Çin’in uzay konusu ile ilgili yaptığı atılımlar meyvelerini vermeye başladı. Temmuz 2020’de uzaya fırlatılan Tianwen-1 yörünge aracı, geçen hafta Mars gezegenine iniş yapıp, keşif aracı Zhurong’u yüzeye indirmiş ve Mars’a inen ikinci ülke olmuştu.

Yüzeye indiği günden beri üzerindeki güneş panelleri yardımıyla şarj olan Zhurong, bugün varolduğu rampadan inerek taşıyıcısını geride bıraktı ve ıssız Mars topraklarında dolaşmaya başladı.

Artık Mars yüzeyinde inceleme yapmaya hazır olan Zhurong’un ana vazifesi yeraltında su kaynakları aramak, yüzeyin üç ebatlı fotoğraflarını çekmek ve Mars toprağının kimyasal yapısını analiz etmek olacak.

Uzay aracının iniş yaptığı “Utopia Planitia” bölgesi, altında devasa “su buzu” denilen kimyasal buz ağını barındırma olasılığı olan, volkanik kayadan meydana gelen bir bölge. Eğer ileride NASA veya diğer bir uzay ajansı Mars’a insan göndermeye karar verirse su, onlar için hem hayatta kalmak hem de geri dönecekleri vakit suyu atomlarına ayırıp hidrojen ve oksijeni füze yakıtında kullanmak için gerektiğince değerli bir kaynak olacak. Mars’a gidecek olan uzay araçlarının hem gezegene gidip hem de geri dönecek kadar çok suyu, hidrojen ve oksijeni taşıması olası değil, bu da suyun ne kadar mühim olduğunu bizlere gösteriyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.